W centrum nauki

Data wpisu: .

10 marca uczniowie z klas czwartych i piątych odwiedzili Beskidzkie Centrum Nauki w Świnnej.

Oto kilka relacji z tej wycieczki, napisanych przez uczniów z klasy IV b oraz Vb.

  • W piątek, 10 marca, pojechaliśmy na wycieczkę do Świnnej. W tamtejszym centrum nauki rozmawialiśmy o ciekłym azocie i byliśmy świadkami wielu eksperymentów. Na przykład jak za pomocą zamrożonego banana wbić gwóźdź do deski lub jak szybko pokroić sałatę. Podczas przerw można było kupić pamiątki i bawić się różnymi zabawkami. Na koniec każdy wykonał swoją tabliczkę z kamieniami. Bardzo nam się tam podobało, bo wiele dowiedzieliśmy o otaczającym nas świecie i pogłębiliśmy swoją wiedzę z różnych dziedzin nauki.

IGA KOWALCZYK, MACIEJ MIZERA, kl. 4 b

  • W piątek pojechaliśmy na wycieczkę do Świnnej. Na początku bawiliśmy się ciekłym azotem. Przeprowadziliśmy wiele ciekawych eksperymentów, np. zamroziliśmy banana i różę. Po krótkiej przerwie, podczas której można było się posilić lub zakupić pamiątki, przeprowadzaliśmy następne doświadczenia. Wiele mieliśmy zabawy podczas doświadczeń z odkurzaczem i wielkim worem na śmieci. W czasie naszego pobytu w tym centrum nauki dowiedzieliśmy się wiele o azocie, tlenie, budowie Ziemi i naszego Układu Słonecznego. Na koniec wycieczki robiliśmy tabliczkę                       z zestawem minerałów. Ta wycieczka była bardzo ciekawa.

JULIA ŁYSEK, MACIEJ PSZCZÓŁKA, kl. 4b

  • 10 marca pojechaliśmy do Świnnej na pokazy z ciekłym azotem. Dowiedzieliśmy się nowych rzeczy, np: jaka jest najniższa temperatura we wszechświecie, ile stopni ma ciekły azot, jak zbudowany jest kosmos. W czasie pobytu przeprowadziliśmy wiele doświadczeń, a przy tym świetnie się bawiliśmy. W wolnym czasie można było sprawdzić swoją wiedzę z matematyki, fizyki, kupić pamiątki albo losować nagrody na loterii. Każdy z nas coś na pewno zapamiętał i wykorzysta ta wiedzę w szkole i w życiu.

ANNA GAŁOSZ, DAWID KRYSTA, kl. 4b

  • 10 marca pojechaliśmy na wycieczkę do małej miejscowości, Świnnej. Byliśmy tam w Centrum Nauki. Widzieliśmy wiele ciekawych doświadczeń i wynalazków. Zapamiętaliśmy kilka wiadomości, np: że najniższa temperatura we wszechświecie wynosi -273, 15 º C, ciekły azot jest niepalny, a tlen jest niezbędny do procesu spalania. Ta wycieczka była bardzo ciekawa i ekscytująca. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Centrum Nauki.

ZUZANNA KLIŚ, ZUZANNA KOŁEK, kl. V b

  • Na wyciecze w Świnnej najbardziej podobały nam się doświadczenia z azotem. Podczas nich mogliśmy dużo dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Oglądaliśmy też prezentację na temat skał występujących w Polsce i na świecie. Dowiedzieliśmy się też, że azot to niebezpieczna substancja oraz tego, że najniższa temperatura we wszechświecie wynosi -273, 15 º C. W budynku było też dużo urządzeń do zabaw i doświadczeń. Bardzo podobała nam się ta wycieczka i chciałybyśmy tam znowu jechać.

NINA KANIA, NATALIA MATEJKO, kl.Vb

  • Wycieczka do Świnnej odbyła się 11 marca. W Centrum Nauki było wiele ciekawych, pouczających oraz skomplikowanych przedmiotów. Były tam też tablice, na których widniały np: teksty ze źle ustawionymi literami albo z cyframi, dzięki którym można było przetestować nasze myślenie. Na zajęciach pan pokazywał nam eksperymenty z ciekłym azotem, np: jak zamrozić sałatę lub banana. Kto chciał, mógł być polany ciekłym azotem. Następnie odbyły się warsztaty geologiczne, na których dostawaliśmy kamienie, które po opisaniu przyklejaliśmy do specjalnie przygotowanych tabliczek. Było dużo zabawy i wrażeń. Na pewno zapamiętamy tę wycieczkę.

ANNA GRYBOŚ, KARINA SKWARCZYŃSKA, kl. V b

  • Nasza wycieczka do Świnnej była bardzo ciekawa. Na początku pan tłumaczył nam, co to jest azot     i do czego służy. Potem robiliśmy różne doświadczenia z tym gazem. Najbardziej podobał nam się ogromny wybuch. Polecamy to miejsce dla wszystkich kochających doświadczenia naukowe.

DAWID MARTYNIAK, FRANEK KLUSEK, KL. Vb