Trzecioklasiści odkrywają Solilandię

Data wpisu: .

6 marca uczniowie klas trzecich wybrali się do Wieliczki, aby odkryć Kopalnię Soli. Razem z przewodnikami przeszli wytyczoną podziemną trasą,by zwiedzić kopalnięi jednocześnie znaleźć bajkowe przedmioty, związane z bohaterami powieści Beaty Kołodziej, która jest autorką legend związanych z Kopalnią. Niektórym uczniom powierzono określone role, aby udało się to osiągnąć: pisarza, który skrzętnie musi odnotowywać na otrzymanej liście znalezione przedmioty; latarnika, który oświeca zaciemnione miejsca; klucznika, co ma tajemny kucz i „mapnika”, co trzyma mapę oraz czuwa nad tym, by uczestnicy wyprawy nie zbłądzili. Dwójka uczniów otrzymała także tajemne herby, które trzeba było nieść całą drogę. Wszyscy w czasie wędrówki musieli być czujni i wytrwale śledzić drogowskazy.

Uczniowie posłusznie wykonywali polecenia przewodnika i dzielnie wypełniali powierzone im zadania. Znaleźli ukryte odznaki, które mogli wziąć na pamiątkę wyprawy. Spotkali na swej drodze Soliludka, którego musieli obudzić czarodziejskim zaklęciem i który trochę im poopowiadał o Solilandii – tajemnej krainie związanej z kopalnią. W komnacie Świętej Kingi klasy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z przewodnikami i Soliludkiem. Na koniec, po krótkiej przerwie na zakup pamiątek i posiłek, spotkały się ze Skarbnikiem Kopalni, który dokładnie wypytał ich o przebieg wyprawy. Zaangażował także uczniów w pewne zadania. Dzielną Karolinkę, która w czasie wyprawy zdała egzamin na odwagę, uczynił księżniczką, dla której dwóch wybranych śmiałków musiało wykopać pierścień, aby złożyć go potem na jej palcu.

Na koniec spotkania Skarbnik na ręce jednej z wychowawczyń złożył upominki dla dzieci: solilizaki, zakładki do książek oraz dyplomy. Aby wydostać się z Kopalnii, ostatni odcinek drogi dzieci pokonały bardzo szybką windą górniczą, co okazało się nie lada atrakcją.

Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy pani Izabeli Babicz i pani Joannie Jurczak za wsparcie w opiece nad uczniami, a także panu kierowcy Tomaszowi Pasternakowi za bezpieczną podróż.

Wychowawcy klas trzecich