Zielona szkoła w Sztutowie

Data wpisu: .

Już od wielu lat nasza szkoła realizuje cel, że uczenie się przez przeżywanie przynosi większe efekty, niż nauka w szkolnej ławce, dlatego i w tym roku szkolnym dla uczniów z klas 3-6 został zorganizowany 10-dniowy wyjazd na Zieloną Szkołę do Sztutowa.

zielonzielzielo
Wyruszyliśmy w podróż z samego rana 21 maja. Nasza grupa składała się z 92 uczniów oraz ośmiu osób opieki pedagogicznej. Już na początku, przy pożegnaniu nie obyło się oczywiście bez łez, bo część uczestników po raz pierwszy w swoim życiu opuszczała swoich ukochanych rodziców i dom rodzinny. Otuchy dodała nam Pani dyrektor, która również serdecznie nas pożegnała i życzyła szczęśliwej podróży. Ze względu na dużą liczbę uczestników podróż odbywała się dwoma autokarami. W Katowicach dołączyły do nas cztery panie -animatorki z krakowskiej Akademii Rozwoju Twórczego ARTRiP.
Po około 10 godzinach jazdy szczęśliwie dojechaliśmy do celu. Naszym miejscem zakwaterowania był Ośrodek Wypoczynkowy ,,Promyk”. Wśród nas znalazło się kilku, którzy narzekali na małe pokoje, ale wydaje się, że los postanowił im nagrodzić te małe utrudnienia, bo w ośrodku czekał na wszystkich zawsze życzliwy personel, smakowite posiłki, a pogoda była wymarzona: słońce, słońce i jeszcze raz słońce.
Program zielonej szkoły był bardzo napięty i wypełniony różnymi atrakcyjnymi zajęciami, spacerami i zabawami. Nikt nie mógł narzekać na nudę. Uczniowie podczas wycieczek do Gdańska,   Fromborka, Rezerwatu Kormoranów czy w czasie rejsu po Zalewie Wiślanym mieli okazję poznać elementy krajobrazu nadmorskiego, jego kultury, historii, zabytków i atrakcji turystycznych. Dzieci oprócz codziennych zajęć dydaktycznych uczestniczyły w licznych zajęciach sportowych i artystycznych. Nie zabrakło takich atrakcji jak: zajęcia z survivalu, malowanie na jedwabiu, zajęcia cyrkowo- kuglarskie, malowanie w plenerze, poznanie podstawowych elementów ze sztuki walki capoeiry. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z rybakiem, panem Zygmuntem który barwnie opowiadał o swojej ciężkiej pracy, czy wykład o bursztynie i jego niecodziennych właściwościach. Wieczorami na uczestników Zielonej Szkoły czekały też liczne niespodzianki: turniej piłki nożnej i siatkowej, dyskoteka, ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek oraz wspólnym śpiewaniem.
Pobyt na zielonej szkole dostarczył uczniom nowych wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć. Każdy uczeń miał szansę pokazania się z jak najlepszej stronie, gdyż zadania, które przed nim stawiali nauczyciele, były dostosowane do jego możliwości. Dzieci, które wyjechały na zieloną szkołę uczyły się samodzielności, samokontroli i samooceny. W trakcie trwania zajęć poznawały słabe i mocne strony swojej działalności.
Czas minął bardzo szybko i po dziesięciu dniach opuściliśmy Sztutowo. Do domu wróciliśmy uśmiechnięci i zadowoleni, z mnóstwem miłych wspomnień.

wych. IVa - Grażyna Janosz

FOTOGALERIA TUTAJ