Tydzień Kopernika 2017

Data wpisu: .

„Może wśród nas rosną nowi Kopernicy"
śpiewała Irena Santor

W dniach 20 – 24 lutego 2017r. odbył się w naszej szkole TYDZIEŃ KOPERNIKA
– patrona Szkoły Podstawowej w Porąbce.

W poniedziałek i wtorek, w ramach akcji ,,Bezpieczny Kopernik” uczniowie z klas 1, 4, 5, 6 wzięli udział w zajęciach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonych przez ratowników medycznych Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. Instruktorzy opowiedzieli i zademonstrowali na fantomie na czym polega resuscytacja krążeniowo – oddechowa. Po części teoretycznej każdy uczeń pod kierunkiem ratowników ćwiczył na fantomie prawidłowe uciski mostka i wdechy. Były to ciekawe i pouczające zajęcia dla wszystkich uczniów. 

         W środę, 22 lutego, odbył się uroczysty apel poświęcony Mikołajowi Kopernikowi. Podczas przedstawienia przygotowanego przez uczniów z klasy Vb zostały przypomniane najważniejsze fakty z życia patrona naszej szkoły. Apel uświetnił występ Kariny Skwarczyńskiej, szkolnego chórku oraz szkolnej grupy tanecznej KlasMix.  Po przedstawieniu odbył się szkolny konkurs wiedzy „Świat się kręci” na temat życia i odkryć naukowych Mikołaja Kopernika. Przedstawiciele klas, jak co roku, wykazali się zaangażowaniem i ogromną wiedzą na temat tego słynnego Polaka. Laureatkami konkursu zostały: Marianna Walusiak i Paulina Soj.

W czwartek wszyscy uczniowie wzięli udział w warsztatach astronomicznych, przeprowadzonych przez astronomów – pasjonatów. W pierwszej części prowadzący zabrali nas w kosmiczną podróż po Wszechświecie opowiadając o wspaniałościach nocnego nieba. W drugiej części mogliśmy spojrzeć na Księżyc, gwiazdy i planety przez teleskopy i dotknąć okruchów meteorytów znalezionych w różnych częściach świata. No cóż, okazuje się, że nauka może być nie tylko obowiązkiem, ale też rozrywką, dostarczającą wiele satysfakcji.


         W piątek, 24 lutego, na lekcjach języka polskiego uczniowie z klas 4-6 mogli sprawdzić praktycznie swoją wiedzę o patronie naszej szkoły. Zajęcia bowiem zostały tak przeprowadzone, by każdy uczeń mógł wykazać się wiedzą na temat życia i działalności naukowej Mikołaja Kopernika. W tym dniu został również przeprowadzony konkurs na najlepsze przebrania za ufoludka oraz kosmiczny happening. W Porąbce wylądowały ufoludki. Widziano je w rynku, w urzędzie i okolicznych instytucjach. Zielone stworki zadawały wszystkim kosmiczne pytania irozdawały toruńskie pierniczki. 

         Przez cały tydzień wszyscy uczniowie wykonywali okolicznościowe laurki i kartki urodzinowe z okazji 544 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.  Klasy 1 – 3 wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy toruński piernik... ach jak pachniało. W klasach 4 – 6 przeprowadzono konkurs plastyczny „Historia z życia Kopernika”. Prace uczniów zostały umieszczone na korytarzach szkolnych.

KONKURSY
Konkurs wiedzy o patronie "Świat się kręci":

I miejsce: Marianna Walusiak, Paulina Soj kl. VIb
II miejsce: Sabina Gwizdała, Kacper Szymala kl. VIa
III miejsce: Zuzanna Kołek, Anna Gryboś kl.Vb

Konkurs plastyczny "Toruńskie pierniki"
I miejsce: Mateusz Łuszczek kl. Ia
II miejsce: Michał Ryłko
kl. Ia
III miejsce: Michał Sadlik kl. IIIa


Konkurs plastyczny dla klas 4-6 "Historia z życia Kopernika"
I miejsce Emilia Młynarska, Paulina Soj kl. VIb
II miejsce Julia Jurczak, Klaudia Pulkowska kl. VIa
III miejsce Julia Gibas, Julia Żelichowska kl. IVa