Światowy Dzień Uśmiechu 2016

Data wpisu: .

dzienusmieszku

ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU!

W piątek - 7.10.2016 r. uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody Światowego Dnia Uśmiechu. Akcja została zorganizowana przez uczniów i opiekunów Szkolnego Klubu Wolontariusza. Z tej okazji wolontariusze przygotowali znaczki - naklejki uśmiechniętej buźki na żółtym tle, które wręczyli wszystkim uczniom i pracownikom szkoły. Została także przygotowana gazetka, dzięki której każdy mógł się dowiedzieć dlaczego śmiech to zdrowie. Również dzięki sentencjom rozmieszczonym na głównym korytarzu można było zastanowić się nad wartością uśmiechu. Uczniowie ponadto mieli okazję do „przesłania uśmiechu” dla innych poprzez wpis na żółtych „buźkach” umieszczonych na gazetce. Na zakończenie dnia uczniowie wychodzący ze szkoły mogli ze sobą zabrać uśmiech (karteczkę z uśmiechem).


Kilka słów o uśmiechu…

DLACZEGO ŚMIECH TO ZDROWIE?

  • Śmiech powoduje w organizmie serię zjawisk, z których jedną z najciekawszych jest  wyrzut endorfin. Hormony te pozwalają pozbyć się stresów i mają działanie przeciwbólowe, zasadnicze dla uspokojenia napięcia mięśniowego.
  • Ruchy mięśni zapoczątkowane śmiechem pociągają za sobą skurcz około piętnastu mięśni twarzowych, przeponowych i brzusznych.
  • Masowany  jest cały  przewód  pokarmowy, co poprawia trawienie i ruch jelit.
  • Ciśnienie krwi zwiększa się i wymiana powietrza podczas oddychania jest czterokrotnie częstsza, stąd lepsze utlenienie.
  • Ponadto śmiech może poprawić trawienie, wzmocnić układ odpornościowy i złagodzić niektóre bóle (np. bóle głowy).
  • Uśmiech sprzyja także sukcesowi. Zmniejsza nieśmiałość, łagodzi lęki, zjednuje akceptację otoczenia. Ludzie z poczuciem humoru są bardziej kreatywni, mają lepsze relacje z innymi osobami   w pracy.

Nie bójmy się okazywać tego uczucia innym i zarażać drugie osoby dobrym nastrojem, który może odmienić wszystko co trapiące w naszej codzienności.

                             Uśmiechnij się…bo w uśmiechu Ci najładniej!

Szkolny Klub Wolontariusza