W teatrze o … teatrze

Data wpisu: .

W piątek, 27 listopada, uczniowie klas 4- 6 mieli okazję obejrzeć spektakl wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia zatytułowany „Teatralne ABC”. Aktorzy wystąpili gościnnie na scenie auli Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej.
Tytuł sztuki nasuwał różne przypuszczenia na temat fabuły. Okazało się jednak, że przedstawienie było nie tylko zabawne, ale też pouczające. Opowiadało ono o chłopcu, który niekulturalnie zachowywał się podczas spektaklu. Spotkała go za to kara. Został przeniesiony za kulisy dziewiętnastowiecznego teatru. Tu też początkowo próbował wszystkim dokuczać, jednak zrezygnował, gdy przekonał się, że jeżeli się nie zmieni, nie będzie mógł wrócić do współczesności. Przebywając za kulisami bohater zobaczył, na czym polega praca aktorów, reżysera, inspicjenta, kostiumologa, scenografa oraz innych pracowników teatru. Chłopiec musiał również pomóc Arlekinowi uwolnić zamkniętą w skrzyni Kolombinę, aby uratować upadający teatr przed zamknięciem. Dopiero wtedy zasłużył na nagrodę, którą był powrót do XXI wieku.

   W spektaklu wystąpiło tylko czworo aktorów, ale wszyscy grali kilka postaci. Robili to tak dobrze i tak szybko zmieniali kostiumy, że oglądający ich uczniowie do końca nie zorientowali się w sytuacji. Aktor wcielający się w postać głównego bohatera był bardzo zabawny. Jednocześnie przekazał uczniom ważną naukę. W teatrze należy zachowywać się kulturalnie, cicho i niezależnie od tego, czy sztuka nam się podoba czy też nie. Zawsze trzeba uszanować ciężką pracę osób zaangażowanych w jej przygotowanie.
Uczniom bardzo podobał się ten spektakl. Mamy nadzieję, że na długo zapamiętają jego treść oraz płynące z niej pouczenie.