Piątaki w Pszczynie

Data wpisu: .

W chłodny, październikowy poranek wyruszyliśmy na wycieczkę do Pszczyny. Pierwszym celem naszej wyprawy była wizyta w Zamku pszczyńskim, gdzie wzięliśmy udział w aktywnym zwiedzaniu połączonym z ciekawymi warsztatami. Dzięki temu poznaliśmy wiele niesamowitych historii związanych z tym miejscem, a także mogliśmy przez krótką chwilę poczuć się jak prawdziwi możnowładcy mieszkający w zamku.

Podczas zwiedzania zachwycaliśmy się pięknem książęcych salonów oraz bogactwem eksponatów, które posiada w swoich zbiorach Muzeum Zamkowe m.in. pokaźną kolekcję wachlarzy wykonanych z najróżnieszych materiałów, a także Zbrojownię i Gabinet Miniatur.

Kolejnym etapem naszej wycieczki była wizyta w Skansenie „Zagrody Wsi Pszczyńskiej”. W czasie spaceru po tym obiekcie mieliśmy możliwość zobaczenia różnych zabytków architektury drewnianej z XIX wieku tj.: stodoła na siano, szopa, masztalnia, wozownia, spichlerz, kuźnia, młyn z wiatrakiem, pasieka, drewniana studniaczymłyn wodny. Dodatkową atrakcją było dla nas oglądanie wnętrza chałupy z 1831 roku, a także przedmiotów codziennego użytku mieszkańca ówczesnej wsi.

Wycieczka do Pszczyny była dla nas wspaniałym doświadczeniem i niesamowitą lekcją histoii, która na długo pozostanie w nasze pamięci.