Spotkanie z GRH "Beskidy"

Data wpisu: .

                 W dniu 19 kwietnia 2016r. do naszej szkoły przyjechali przedstawiciele organizacji, którzy jeżdżąc po kraju, uzupełniają wiedzę o II wojnie światowej i z czasów PRL.
                W czasie drugiej lekcji, zadzwonił specjalny dzwonek i uczniowie z klas 4-6 zeszli na salę gimnastyczną. Po zajęciu miejsc, pani dyrektor sprawdziła obecność i przedstawiła nam członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej ,,Beskidy”. Byli oni ubrani w mundury partyzantów z okresu II wojny światowej, a główną różnicą w ich przebraniu były czapki o odmiennych kształtach. Kiedy panowie się przedstawili , opowiedzieli nam na czym polega ich działalność. Później wyświetlono film, który przedstawiał sytuację żołnierzy Armii Krajowej i innych podobnych ugrupowań zbrojnej walki działających przeciwko okupantowi niemieckiemu i radzieckiemu. Panowie opowiedzieli nam o tym, jak partyzanci działali, aby przywrócić Polsce niepodległość. Najwięcej czasu poświęcili kapitanowi Henryku Flame ps. ,,Bartek”. Dowiedzieliśmy się, że marzył o tym, by zostać pilotem. I wieku 20 lat spełnił swoje marzenie. Na początku II wojny światowej dwukrotnie obronił swojego dowódcę, zasłaniając jego samolot i dając się przy tym zestrzelić. W następnych latach wojny pracował jako kolejarz, wciąż działając przeciwko okupantowi. Między innymi wysadził niemiecki pociąg i musiał z tego powodu uciekać z Czechowic. Wstąpił do Armii Krajowej i założył własne ugrupowanie liczące ponad 300 partyzantów. Po wojnie nie zaprzestał walki o wolną Polskę. Tym razem prowadził działania niepodległościowe skierowane przeciwko komunistom. I tak ze swoim oddziałem, w dniu 3 maja, 1946r., w święto Królowej Polski, wmaszerował do Wisły. W następnych latach kontynuował walkę przeciwko komunistom. Niestety zginął zastrzelony przez milicjanta, a pochowany został w Czechowicach- Dziedzicach.
Po wysłuchaniu tej opowieści zaprezentowano nam broń, która była używana przez polskich partyzantów podczas i po II wojnie światowej.
                Myślę, że to spotkanie wiele nas nauczyło. Dowiedzieliśmy się więcej o przeszłości naszej ojczyzny. Mam nadzieję, że dzięki takiej lekcji historii zaczniemy cenić to, o co walczyli nasi dziadkowie i pradziadkowie.

Daria Skwarczyńska, kl. VIB

                We wtorek 19 kwietnia o godz. 9:00 na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie uczniów klas 4-6 z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej ,,Beskidy”, którzy przybliżyli nam historię Żołnierzy Wyklętych.
                Na początku wysłuchaliśmy niezwykle ciekawej historii o kapitanie Henryku Flame ps. ,,Bartek”. Urodził się on w Czechach, ale został wysiedlony wraz rodzicami do Czechowic- Dziedzic. Od zawsze miał tylko jedno marzenie - chciał zostać pilotem. Ukończyły on szkołę lotnictwa i brał czynny udział w obronie Polski podczas II wojny światowej. Stał na czele największego zgrupowania niepodległościowego na Śląsku Cieszyńskim. Wraz ze swoimi ludźmi brał udział w walce z komunistami. Został zamordowany w zamachu jednej z kawiarni Czechowicach- Dziedzicach. 
Następnie inny reprezentant GRH opowiadał nam dzieje Edwarda Biesioka ps. ,,Edek”. Walczył on na Żywiecczyźnie z okupantem niemiecki, a potem radzieckim. Był to odważny człowiek, który poniósł śmierć w jednej z akcji. Pochowano go w lesie i przez wiele lat nie trafiono na żaden ślad jego pochówku. Miejsce jego grobu zostało odnalezione dzięki pomocy pewnego partyzanta, który stracił wzrok wiele lat temu. Opisał on dokładnie miejsce, w którym pochowano ,,Edka”. Poprzez udzielone informacje udało się odnaleźć jego grób. Stało się to prawie 70 lat po śmierci Edwarda Biesioka.
Po wysłuchaniu tej opowieści członkowie GRH ,,Beskidy” opisywali swoje umundurowanie i uzbrojenie. Przynieśli oni ze sobą wiele rodzajów broni i opisywali każdą z nich. Na zakończenie spotkania wolno było przeładować i strzelić z przyniesionej przez nich broni.
Spotkanie to bardzo mi się podobało. Uważam, że wszystko było interesujące i dostarczyło niezapomnianych wrażeń. Nie mogę doczekać się kolejnego takiego spotkania.

Mateusz Gibas, kl. VIB