Spotkania z I-teatrem

Data wpisu: .

BIEGNIJCIE DO SZOPKI, CZYLI KOLĘDARIUSZ NA BOŻE NARODZENIE I TRZECH KRÓLI

W dniu 11 grudnia br. uczniowie klas IV- VI dzięki programowi Internetowy Teatr dla Szkół obejrzeli przedstawienie on-line pt. „Biegnijcie do szopki, czyli Kolędariusz na Boże Narodzenie i Trzech Króli”. Spektakl został zrealizowany w konwencji widowiska kolędowego z typowymi dla tego gatunku postaciami- Diabła, Anioła, Heroda i Śmierci.

W inscenizacji przenikały się dwa plany sceniczne – aktorski i lalkowy. Przenikanie się planu żywego i planu lalek, choć cały czas na oczach widowni, było jednak tak płynne i naturalne, że prawie niezauważalne. Na scenie można było zobaczyć również ludowe instrumenty, które tworzyły trzeci plan widowiska.

Przedstawienie zaczynało się poważną sceną czytania księgi, z której reżyser sprytnie wyprowadził kolejne obrazy, często nie pozbawione komizmu sytuacyjnego, ale także porcji grozy. Zebrani przy stole mieszkańcy chaty, dzielili się rolami, a potem biorąc w ręce lalki inscenizowali fragmenty tekstu. Ich animacja miała w sobie coś z dziecięcej zabawy, ale i coś z nastroju wiejskiego kościółka. Aniołowie, Trzej Królowie, ale także Diabeł, Śmierć, Herod i inne szopkowe postacie nie były tylko martwymi kukłami bez charakteru i wyraźnych osobowości.

Ważną rolę w przedstawieniu odgrywały kolędy, które wiązały poszczególne obrazy w jednolite widowisko. Śpiewane utwory przyniosły naprawdę udany efekt i dopełniały świąteczny nastrój. W trakcie oglądania przedstawienia uczniowie często włączali się we wspólne kolędowanie, a całość przedstawienia podsumowali oklaskami.

"Królowa śniegu" to kolejny spektakl Internetowego Teatru TVP dla Szkół adresowany do uczniów młodszych.

To jedna z najpiękniejszych opowieści o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności za siebie i innych. Kawałek lodu, który nagle wpada w serce Kaja czyni go obcym dla przyjaciół. Kaj ulega złudzeniu innego, lepszego życia.  Andersen napisał tę baśń dla wszystkich. Młodsi widzowie odnajdują w niej mnóstwo cudownych, niesamowitych przygód; magiczną podróż Gerdy i jej niezwykłych przyjaciół spotkanych w czasie drogi, piękną i czarodziejską krainę śniegu, mnóstwo emocji, barw a nawet zapachów. Dla dorosłych to podróż w niebanalny świat, opowieść o tym co w życiu jest ważne i o co warto walczyć.

"Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek” z białostockiego Teatru Lalek to kolejny już spektakl realizowany w ramach edukacyjnego projektu – Internetowy Teatr TVP dla Szkół. Kukiełkowe przedstawienie w całej Polsce obejrzało ponad osiemnaście tysięcy dzieci z trzystu sześćdziesięciu ośmiu placówek. Spektakl zobaczyli także uczniowie klas I-III naszej Szkoły.

 

Była sobie pewna Żyrafa. Nie różniła się zbytnio od innych Żyraf – jedynym, co ją wyróżniało, był niewyobrażalny, uparty i przyczepiony do niej na stałe pech…

 

Z tego właśnie powodu nikt nie chciał się z nią przyjaźnić – wszyscy bowiem się obawiali, że ów pech może być zaraźliwy. Trzymali się więc od niej z daleka, przez co nasza Żyrafa była bardzo samotna. Aż pewnego dnia zdarzyło się coś zupełnie niezwykłego…

 

Ciepła, mądra i zabawna opowieść o poszukiwaniu sensu w życiu. Bo przecież każdy ma swój sens, bez względu na to czy jest dorosłym, dzieckiem, czy może Żyrafą. Należy Go tylko odnaleźć, a wtedy już zawsze wszystko będzie pięknie…