Profilaktyczny Tydzień

Data wpisu: .

W dniach od 20 – 24 października odbył się w naszej szkole Tydzień Profilaktyki. W każdym dniu uczniowie byli świadkami ciekawych wydarzeń.

Dzień pierwszy był dniem walki z agresją i przemocą.

W tym dniu klasa VI ubrana na czerwono, miała za zadanie w szkole ostrzegać innych przed zachowaniami agresywnymi oraz przemocą. Rozdawali ulotki oraz hasła tematyczne. Wszyscy uczniowie mogli zapoznać się również z przygotowaną przez nich gazetką na szkolnym korytarzu. Natomiast na ścianach głównego korytarza pojawiły się na czerwonych kartkach hasła przeciw agresji i przemocy.

Dzień drugi poświęcony został walce z uzależnieniami.

W ten dzień uczniowie klasy Va i Vb ubrani na biało, podczas przerw ostrzegali swoich kolegów i koleżanki przed wszelkiego rodzaju używkami oraz informowali o konsekwencjach ich stosowania - rozdawali ulotki oraz karteczki z hasłami. Na korytarzu szkolnym pojawiła się przygotowana przez obie klasy gazetka, z której uczniowie mogli dowiedzieć się o szkodliwości używek, a ściany korytarza ozdobiły tym razem białe kartki z hasłami przeciw uzależnieniom.

Dzień trzeci upłynął nam pod hasłem „Śniadanie daje moc” oraz na promocji zdrowego stylu życia.

Uczniowie w tym dniu spożyli w swoich klasach przyniesione przez siebie zdrowe śniadanka. Klasom młodszym, Panie na świetlicy szkolnej przez cały tydzień prezentowały zasady zdrowego odżywiania. W tym dniu uczniowie klasy IV a i IV b, ubrani na zielono promowali zdrowy styl życia oraz zdrowe odżywianie. Przygotowali na ten dzień gazetkę, rozdawali ulotki oraz hasła zachęcające do aktywności i zdrowych zachowań. Podczas przerw na szkolnym korytarzu znajdowały się stoiska ze zdrowymi produktami – owocami i warzywami – którymi uczniowie mogli się częstować. Dodatkowo ściany korytarza ozdobiły zielone kartki z hasłami promującymi zdrowe odżywianie i ruch.

Dzień czwarty, był dniem filmowym

Klasy IV-VI, podczas godzin wychowawczych obejrzały filmy profilaktyczne poruszające tematykę agresji i przemocy oraz wszelkiego rodzaju zagrożeń związanych z podejmowaniem działań niezgodnych z prawem oraz ich konsekwencjami.

Klasy młodsze również nie próżnowały

Uczniowie klas pierwszych podczas zajęć z wychowawcami wysłuchali bajki Małgorzaty Musierowicz pt. „Bijacz”. Na podstawie treści opowiadania rozmawiali na temat pozytywnych i negatywnych zachowań oraz wykonali plakaty „Pozytywne zachowania”.

Uczniowie klas II i III wspólnie z pedagogiem i psychologiem zastanawiali się nad tematem „Do Czego służą dłonie?”. Za pomocą burzy mózgów dokonali podziału czynności wykonywanych dłońmi na pozytywne i negatywne, wpisywane w wielkie białe i czarne dłonie. Następnie uczniowie odrysowywali swoje dłonie, pozytywnie je kolorowali, a następnie każdy uczeń przyczepił „swoją dłoń” do arkusza z hasłem przewodnim, dzięki czemu powstały piękne plakaty, zachęcające do pozytywnego wykorzystania swoich rąk. Na koniec zajęć uczniowie potargali czarną dłoń, symbol negatywnych działań.

W piątym dniu zorganizowaliśmy happening

W tym dniu na sali gimnastycznej wszystkie klasy spotkały się na happeningu, który był podsumowaniem całego tygodnia profilaktyki, a także wszyscy razem, chcieliśmy pokazać, że jesteśmy przeciwni agresji, przemocy, uzależnieniom oraz, że praktykujemy i promujemy zdrowy styl życia i odżywiania.

Podczas happeningu klasy starsze zaprezentowały piękne bannery, prezentujące tematy, którymi się zajmowały, natomiast klasy młodsze mogły pochwalić się swoimi plakatami utworzonymi z dłoni. Uczniowie klas IV-VI skandowali hasła przewodnie, które przygotowali, zaprezentowali rapowaną wersję wiersza „Dobry przyjaciel”. A na koniec nagrodziliśmy dyplomami i pięknymi książkami uczennice, które wzięły udział w konkursie plastycznym związanym z obchodami „Tygodnia Profilaktyki”.

Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom, wychowawcom, uczniom oraz pracownikom szkoły, którzy pomogli nam w całej akcji J

Pedagog i psycholog szkolny: Renata Stachura, Natalia Wierońska-Saternus

A oto kilka haseł, które towarzyszyły nam w całym tygodniu:

ZAMIAST ZE SOBĄ WOJOWAĆ LEPIEJ PODYSKUTOWAĆ!

● NIE BĄDŹ OBOJĘTNY NA KRZYWDĘ INNYCH!

● DUŻO WRAŻEŃ, DUŻO MOCY – BAW SIĘ Z NAMI BEZ PRZEMOCY!

● KTO NIE PIJE I NIE PALI TEN SWOJE ZDROWIE OCALI!

● NIE PIJ! ALKOHOL MA ZŁY WPŁYW NA TWÓJ MÓZG!

● PAPIEROS TO TWÓJ WRÓG, WYRZUĆ GO ZA PRÓG!

● RĘCE ME DWIE, POMOCNE DŁONIE, BĘDĘ STARAĆ SIĘ INNYM POMOC NIEŚĆ!

● NIGDY NIE UŻYWAJ RĄK DO KRZYWDZENIA INNYCH, ZAMIAST TEGO WPRAW JE W RUCH I COŚ DOBREGO ZRÓB!

● BĄDŹ WESOŁY I ŻYJ ZDROWO, TO CI BĘDZIE ODLOTOWO!

● JEDZ DZIŚ RYBY I WARZYWA - DUŻO ZDROWIA WNET PRZYBYWA!