Dwa teatry

Data wpisu: .

,,WŁADCA WIEDZY'', CZYLI PRZEDSTAWIENIE O PRÓBIE POGODZENIA DWÓCH ŚWIATÓW

W piątek, 12 grudnia 2014 r., uczniowie z klas IV- VI w Auli Wyższej Szkole Administracji w Bielsku- Białej obejrzeli przygotowane przez Wrocławski Narodowy Teatr Edukacyjny przedstawienie pt. ,,Władca wiedzy”. Spektakl ukazał uczniom mądrość, która płynie z książek, i źródło wszechstronnej wiedzy – internet.

,,Władca wiedzy” to historia rodzeństwa, których zbliża wspólna, niebezpieczna i pełna wrażeń przygoda. Ola, rozsądnie i uczciwie korzystająca z wirtualnego świata, musi współpracować ze swoim bratem, Mateuszem, za którym nie przepada w świecie rzeczywistym. Okazuje się, że właśnie dzięki połączeniu mądrości płynących ze świata realnego i wirtualnego, rodzeństwo może osiągnąć cel. Obserwując z zapartym tchem zmagania bohaterów z literackimi i wirtualnymi postaciami (np.: Odysem czy bohaterem ,,Władcy Pierścieni” Gollumem), uczniowie zrozumieli, że takie wartości, jak odwaga, prawda, czy gotowość do poświęceń, zawsze będą miały wartość ponadczasową.

Przedstawienie w symboliczny sposób uzmysłowiło widzom też bardzo istotną rzecz. Jeśli przestaniemy czytać, marzyć, to wszystko to, co zostało do tej pory wymyślone, przepadnie.

Trzymający w napięciu spektakl pełen zagadek i humoru, dzięki niesamowitym teatralnym efektom, stał się niezapomnianym widowiskiem dla uczniów naszej szkoły. Uświadomił zarazem, jak można mądrze wykorzystać zdobytą wiedzę i nie wpaść w cywilizacyjne pułapki współczesnego świata.


W tym samym dniu klasy I-III obejrzały przygotowany również przez NTE z Wrocławia spektakl "O Sierotce Marysi i krasnoludkach". Najmłodsi widzowie chętnie śpiewali piosenki z krasnalami, mocno przeżywali utratę gąsek przez Marysię oraz głosno ostrzegali bohaterów sztuki przed niebezpieczeństwem.