Tydzień Życzliwości i Pozdrowień

Data wpisu: .

kartka dzien zyczliwosci

W dniach 17-21 listopada 2014 roku w naszej szkole miał miejsce TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ. W celu uświadomienia i przypomnienia członkom społeczności szkolnej, że zawsze należy być wobec siebie miłym, uprzejmym i życzliwym oraz zachęcenia uczniów do okazywania życzliwości Szkolny Klub Wolontariuszy zorganizował w naszej szkole wiele „życzliwych akcji”. Na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty informujące o przebiegu całego tygodnia i zaplanowanych działaniach.

Od poniedziałku do piątku trwała akcja „Włącz się w pomaganie”, podczas której zebraliśmy mnóstwo zabawek, gier oraz ubrań dla podopiecznych bielskiej Fundacji „Serca dla Maluszka”. Wszystkim Życzliwym, którzy odpowiedzieli na nasz apel i pragnęli sprawić radość innym dzieciom bardzo dziękujemy! We wtorek 2. grudnia przekazaliśmy zebrane dary przedstawicielom Fundacji, którzy gościli w naszej szkole.

W trakcie Tygodnia Życzliwości mieliśmy okazję pozdrowić i napisać miłe słowa do wybranych osób (kolegów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły). Wystarczyło tylko wziąć ze sobą papierową dłoń z koszyka, napisać miłe pozdrowienie lub życzenia dla kogoś ze szkoły i wrzucić do skrzynki wypisaną dłoń. W piątek główny korytarz szkolny został przyozdobiony kolorowymi „Drzewkami życzliwości”, z papierowych dłoni – drzewa w dłonie „ubrali” szkolni wolontariusze.

W czwartek i piątek na szkolnej świetlicy uczniowie mogli kolorować życzliwe obrazki z pozdrowieniami, które następnie upiększyły świetlicę w formie plakatu.

W piątek na szkolnym korytarzu zamieszczona została gazetka promująca Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z informacjami dotyczącymi idei powstania tego dnia oraz wskazówkami, w jaki sposób obchodzi się ten wyjątkowy Dzień. Ponadto każdy Życzliwy miał szansę podpisać się na wielkiej „życzliwej dłoni” umieszczonej na gazetce oraz przyozdobić ubrania plakietkami z wizerunkami uśmiechniętych serduszek tak, aby każdy mógł się przyłączyć do ogólnoświatowych obchodów tego wyjątkowego Święta

Również w tym dniu wolontariuszki odwiedzając każdą klasę pozdrawiały uczniów i nauczycieli „życzliwym wierszykiem” oraz częstowały cukierkami.

Na zakończenie całego Tygodnia każdy mógł zabrać ze sobą karteczkę „z tym czego potrzebuje najbardziej” – np.: przyjaźń, odwagę, uśmiech, miłość.

Od lat w każdym roku dzień taki wypada.
Mamy na myśli dzień niezwykły - 21 listopada.
Dzień, w którym wiele radości i życzliwości,
Uczynności, uprzejmości i wyrozumiałości.

Życzliwym być miło każdy wam to powie.
Każdy się uśmiechnie, pogłaska po głowie.
Mówcie zawsze dziękuję, przepraszam i proszę,
A Dzień Życzliwości, będzie już na co dzień.

 

Nie zapominajmy, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą natychmiastowe rezultaty, sprawiają, że to, co robimy, daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania.

Kilka informacji o Dniu Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Pomysł Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień narodził się w Stanach Zjednoczonych już w 1973 roku pod nazwą World Hello Day, jako wezwanie do pokoju. Dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny. Zwyczaj szybko rozprzestrzenił się po świecie i dziś obchodzony jest w 180 krajach, w tym w Polsce.

 W jaki sposób obchodzi się Dzień Życzliwości i Pozdrowień?

  • Wystarczy uśmiechnąć się i być uprzejmym dla drugiej osoby -czasem życzliwy uśmiech i spojrzenie znaczą o wiele więcej niż zwykła rozmowa.
  • Ideą tego dnia jest spojrzenie na codzienność inaczej, skończyć z narzekaniem, dąsaniem się, zapomnieć o nienawiści, zemście, antypatii, wrogości i innych mało przyjemnych słowach.
  • Rozglądając się wokół siebie podajmy rękę sąsiadowi, sąsiadce przytrzymajmy drzwi, zróbmy niespodziankę obcym osobom mówiąc im „dzień dobry” lub życząc im „miłego dnia” (mimo, iż wcześniej nigdy ich nie widzieliśmy).
  • Choć ten jeden dzień w roku bądźmy uprzejmi dla każdego i obserwujmy jak miło się wówczas żyje...